czwartek, 2 października 2014

Tygodniowe inspiracje: Outlander

Outlander

Ostatni tydzień był bardzo intensywny pod względem nowych wrażeń. W ramach realizacji mojego postanowienia doszlifowania języka angielskiego skusiłam się, aby obejrzeć nową produkcję stacji Starz - serial Outlander - który jest adaptacją powieści "Obca" autorstwa Diany Gabaldon. Książkę czytałam dawno temu, jeszcze w czasach liceum. Podobała mi się, jednak szybko o niej zapomniałam i nigdy też nie doczytałam dalszych części sagi o losach niestrudzonej Angielki. Dlatego też nie spodziewałam się, że serial aż tak namiesza mi w głowie. Może to gra aktorska Caitriony Belfie, Sama Heughan'a i pozostałych, a może to niepowtarzalny klimat szkockiej muzyki. Jedno jest pewne. Po obejrzeniu pierwszego odcinka kompletnie przepadłam na punkcie szkockiej kultury i historii. 

Jamie Fraser Claire Randall

Outlander to historia nieprawdopodobna. Przesycona pradawnymi celtyckimi wierzeniami. Opowiada o losach młodej kobiety, która znalazła się w nieodpowiednim czasie przy celtyckim kręgu i została wbrew swojej woli przeniesiona do 1743 roku, w niesamowity świat szkockich klanów. Jest to też historia pięknej i wzruszającej miłości. "Miłości silniejszej niż czas".

Craigh na Dun

Tłem historycznym w serialu jest okres początków Zjednoczego Królewstwa Wielkiej Brytanii, a dokładnie okres przygotowań do narodowowyzwoleńczego powstania, wznieconego przez jakobitów - zwolenników pretendentów do tronu z dynastii Stuartów, potomków króla Szkocji Jakuba VII.

Redcoads

Ostatnie powstanie jakobitów z 1745r. zorganizowane zostało przez Karola Edwarda Stuart'a, który z uwagi na swoją wyjątkową urodę, zwany był pieszczotliwie jako Bonnie Prince Charlie. Ciekawostką jest, że był to prawnuk króla polskiego, Jana III Sobieskiego.

Redcoats

Krwawe rządy angielskich "najeźdźców" króla Jerzego II, zwanych w serialu jako Redcoats, przyczyniły się do masowego poparcia powstania. Na czele licznych klanów szkockich Karol Edward Stuard wyruszył na południe, zdobywając między innymi Edynburg, stolicę kraju.

Powstanie zakończyło się jednak krwawą klęską jakobitów. Większość rebeliantów zginęła po wycofaniu się z bitwy pod Culloden (nieopodal Iverness), ścigana przez kawalerię Jerzego II. W czasie pościgu zginęły też setki bezbronnych cywili, którzy przyszli obserwować bitwę. Około tysiąca jeńców sprzedano jako niewolników na amerykańskie plantacje bawełny.

Książę Karol Edward Stuart został wyprowadzony z pola bitwy i następne sześć miesięcy spędził jako zbieg, dopóki nie został zabrany ze Szkocji przez okręt francuski.

Po klęsce powstania zaczęły się polowania na jakobitów i krwawe represje. System klanowy został zakazany. Zakazano nawet używania narodowego stroju szkockiego, języka gaelickiego i posiadania broni.

Klan MacKenzich

Główna bohaterka - Claire Randall - zostaje gościem na dworze szkockiego klanu MacKenzich, mocno zaangażowanych w organizację powstania.

Colum MacKenzie

Dougal MacKenzie

Jamie Fraser bez koszuli

Jamie Fraser

Jamie Fraser

Ukłon w stronę Sama Heughan'a. Jestem oczarowana tym jak zagrał Jamie'go Fraser'a.
Aktor jest rodowitym Szkotem.

Klan MacKenzich

Jamie Fraser

Jamie Fraser

Jamie Fraser

Jamie Fraser

Claire Randall

Klan MacKenzich

Jack Randall

Leoch

Zamek Cactle Leoch

Klan MacKenzich

Inspiracje w linkach

  • Więcej zdjęć i informacji na temat serialu znajdziecie na stronie Starz
  • Nie wiem dlaczego przy muzyce celtyckiej kompletnie odpływam. Dla zainteresowanych zostawiam linka do szkockiej muzyki. Jest niesamowita.
  • Przepiękne szkockie widoki w HD. Polecam.
  • Edynburg. W życiu bym nie pomyślała, że będę chciała kiedyś zobaczyć to miasto na własne oczy. Historia i architektura tego miasta jest obłędna. Jeśli chcecie dowiedzieć się między innymi, jak miasto poradziło sobie z epidemią dżumy, co się stało z ulicą The Mary King's Close oraz dlaczego tyle ulic w mieście ma w swojej nazwie "Close" to zapraszam tutaj.  Naprawdę ciekawy materiał. Od lat fascynuję się tematyką podziemnych miast. Nie sądziałam, że jeszcze coś mnie tak zaskoczy. To miasto powinno być nawiedzone. 
  • Wszystko na temat życia XVIII wiecznych szkockich górali znajdziecie w tym 6-odcinkowym programie

2 komentarze:

  1. Uwielbiam takie staroświeckie kreacje. Ciekawa notka, może sobie obejrzę chociaż odcinek...? ;)
    Pozdrawiam,
    Lina

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...